A stressz a szervezetet érő erős, károsodásokat is előidézni képes megterhelések gyűjtőneve. Magában foglal olyan hatásokat, mint hideg, forróság, betegségek, szociális és civilizációs hatások.
A stressz a szervezetet érő erős, károsodásokat is előidézni képes megterhelések gyűjtőneve, amely magában foglalja azokat a hatásokat, mint a hideg, a forróság, a betegségek, a különböző szociális és civilizációs hatások.
A stressz folyamatosan ér minket, szinte észre sem vesszük már, hogy mennyi káros hatásnak vagyunk kitéve. Stressz esetén a szervezet megpróbál alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez. Ha az állapot tartósan fennmarad vagy állandóan ismétlődik, akkor a szervezet kimerülhet.
A stresszkezelés pszichológus segítségével is működik, de az alábbi tanácsok segítenek, hogy a stressz kezelése otthon is működjön.
1. Vegye észre, ha feszültté vált és lazítsa el az izmait!
Ha nem megy, először feszítse meg az izmait (karját, lábát, hátát…) és ha már nem tudja tovább feszíteni, akkor engedje el, lazítsa el. A túlzott tónusban lévő izmokba a lazítás révén vér áramlik, ami a közérzetre is jó hatással van. Segíthet a nyújtózkodás is, a stresszközpontot a leggyorsabban a nagy ballisztikus mozgások, például a karkörzések kapcsolják ki.
2. Váltson egyenletes, mély légzésre!
Stressz esetén a légzés felületessé vagy kapkodóvá válhat. A mély légvétel testi és lelki szinten is hat. Speciális légzőtechnikák is segíthetnek a stressz oldásában, lássunk néhányat:
- Váltott orrlyukú légzés: Fogja be a bal orrlyukát és a lélegezzen be a jobbon, majd fogja be a jobbat és engedje ki a levegőt a bal orrlyukon! Csinálja meg ezt párszor, majd cserélje az irányt, és kezdje a belégzést a másik oldalon.
- Napfonat légzés: az esti stresszlevezetésben segít, ágyban fekve kell végezni. Vegyen egy mély lélegzetet a hasába, majd lökje át a mellkasába, onnan pedig vissza a hasba. Lélegezzen ki, és kezdje előlről. Ez a légzőgyakorlat a hasi szervek energetizálásában is segít, emésztési problémák esetén is hatékony, mert serkenti a véráramlást a zsigeri területen.
- Vízlégzés: asztma, idegesség, magas vérnyomás esetén hatékony a lassú be- és lassú kilégzés módszere. Ha le akarja ellenőrizni, jól csinálja-e, tegyen egy gyertyát az orra elé légzés közben – a cél, hogy a láng ki ne aludjon!
3. Igyon egy pohár vizet!
Mivel testünk nagy százalékban vízből áll, egészséges működéhez elengedhetetlen. Stressz esetén sokkal több vizet kell innunk, hogy a szervezet megnövekedett terhelés alatti megfelelő működését biztosítsuk. Stresszes napok után gyakori a fejfájás, a fáradtság, ami mind csökkenthető lenne pusztán azáltal, ha ilyenkor több folyadékot fogyasztanánk.
4. Tanuljon meg lazítani!
Ha állandó és folyamatos stressznek van kitéve, a stressztűrő képességét kell megedzenie. Ennek egyik módszere az autogén tréning, a legősibb és orvosilag legmélyebben kutatott relaxációs módszer.
A stressz legfőbb veszélye, hogy a hatások felhalmozódnak. Meg kell találnunk a saját módszerünket, mellyel rendszeresen le tudjuk vezetni, hogy ne csorduljon túl a rendszer.
Stresszkezelés pszichológus segítségével. Olvassa el a Autogén tréning című írásomat, hogy megismerje a módszert, vagy hívjon fel induló csoportra vagy egyéni időpontra bejelentkezni.